Reklama
 
Blog | Karel Vála

Mluvčí a jeho prezident

Pan Jiří Ovčáček je bezesporu jedinečné zjevení na politické scéně České republiky. Jeho činnost vyplývá z pracovního zařazení „Tiskový mluvčí prezidenta republiky a ředitel Odboru tiskového Kanceláře prezidenta republiky“. Je tedy subalterním státním úředníkem, který má hovořit a podávat informace za svého prezidenta a celkově řídit informační tok z Pražského hradu navenek. On sám říká (v rozhovoru pro DVTV): „Nikdy nelžu, bráním prezidenta a chodím s kůží na trh. Vždycky budu politicky nekorektní.“ (Celý rozhovor viz zde) Řekl bych, že v tomto vyjádření lze nalézt zásadní problém v činnosti pana mluvčího, pominu-li lživé prohlášení o tom, že pan mluvčí Ovčáček nikdy nelže. Politická korektnost, či nekorektnost přísluší politikům, nikoli státním úředníkům. Co nám vlastně pan mluvčí sděluje svými projevy o svém vrchním nadřízeném, prezidentu republiky, Miloši Zemanovi?

Nemá smysl rozebírat jednotlivá zcela infantilní, urážlivá a nevhodná vystoupení pana Ovčáčka – o tom se napsalo a namluvilo mnoho, a to bez jakékoli odezvy z Pražského hradu, nepočítám-li další vystupňování již tak nestoudných projevů pana mluvčího. Není-li však, z pohledu prezidenta republiky, jednání jeho mluvčího nesprávné, pak se logicky jedná o poctivé plnění pracovních úkolů, a tedy i zadání. Jaké tedy to zadání vlastně je? Myslím, že ho lze pochopit z toho, jak se pan Ovčáček projevuje:

  • Uráží všechny prezidentovy oponenty
  • Vydává svá politická prohlášení (jako by je říkal sám jeho prezident)
  • Hovoří a vyjadřuje se k mnoha společenským jevům za sebe (jako by hovořil sám jeho prezident)
  • Provokuje na sociálních sítích s cílem štvát a názorově vymezovat skupiny lidí mezi sebou

Domnívám se, že pan Ovčáček nám svým vystupováním prozrazuje o svém prezidentovi více, než se na první pohled zdá. Pan Zeman je v roli matky-vetřelce (viz sci-fi horory Vetřelec). Klade svá parazitická vejce a jediné co potřebuje je klid na své reprodukční aktivity msty a nenávisti. A právě k tomu má svého mluvčího. Ten, popíraje všechny standardy slušnosti a respektu ke komukoli, neboť si neváží ani sám sebe, vytváří svými aktivitami zástupné cíle, na které láká všechny, kdo by mohli jeho pana prezidenta – hostitele rušit. Ideální symbióza zrůdnosti a primitivního parazitismu. Ale také dokonale zakonzervovaný stav, který nelze bez rizika těžké politické prohry, u zmanipulované masy obdivovatelů tuposti a malosti, změnit. Tím spíše, když vládnoucí strana, „hnutí“ ANO, staví své volební vítězství na populismu zacíleném na většinově stejnou skupinu obyvatel, které imponuje pan Zeman.

Přes všechnu mou skepsi jsem přesvědčen, že celý systém, jak ho popisuji, je vlastně křehký ve své amorálnosti. Je vystavěn na příliš plytkých základech – hlouposti, nenávisti, lžích a manipulacích. Jen je třeba pochopit, že změnit současný stav nelze stejnými „zbraněmi“.

Jen důsledné odmítnutí klesnout na vnucovanou úroveň politických intrik a hulvátství je pro pana Ovčáčka a jeho pana prezidenta toxické. Hostitel bez svých parazitů ztrácí smysl své existence a parazité bez hostitele odumírají.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama